PAZARLAMA

CPM Nedir? Nasıl Hesaplanır?

CPM, Cost Per Mille’nin kısaltılmış halidir. Türkçe karşılığıyla “Bin Gösterim Başına Maliyet” (BGBM) anlamına gelir. CPM teklif stratejisi kullandığınız reklamlarınızda, her 1.000 gösterim başına, belirleyeceğiniz CPM ücretini ödeyeceğiniz anlamına gelir.

CPM Nedir?

Gösterim Nasıl Gerçekleşir?

Reklamınızın “1 Gösterim Gerçekleştidi” sayılması için reklamlarınızın yüzde 50’sinin ekranda en az 1 saniye görüntülenmesi gerekir.

Video reklamlarda “1 Gösterim Gerçekleştirildi” sayılması için videonun en az 2 saniye kesintisiz oynatılması gerekir. 2. ve 3. Parti yazılımlardan satın aldığınız “video gösterim satın alımları” için bu durum değişiklik gösterebilir. Yapmış olduğunuz anlaşmaya göre “Videonun +20 Saniyesi İzlendiğinde ya da Tamamı İzlendiğinde Ücretlendir”şeklinde farklı anlaşmalar da yapabilirsiniz. Bu taahhütler arttıkça CPM ücretlerinin de yükseldiğini unutmamak gerek. 🙂

CPM Nasıl Hesaplanır?

  • Reklam maliyetini gösterime bölün
  • Çıkan rakamı 1.000 ile çarpın

Örneğin;

(Reklam Maliyeti / Gösterim) * 1.000 = CPM

(1.000 / 500.000) * 1.000 = 2₺

Satın alımlarda CPM maliyetini biliyor ve reklam maliyetini hesaplamak istiyorsanız yapmanız gerekenler;

  • CPM ile gösterimi çarpın
  • Çıkan rakamı 1.000’e bölün

Örneğin;

(CPM * Gösterim) / 1.000 = Reklam Maliyeti

(2₺ * 500.000) / 1.000 = 1.000₺

CPM Teklif Stratejisi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Tıklamaya ücret ödeyip sadece web siteme gelen kişiler için ücret ödemek varken neden gösterime ücret ödeyeyim dediğinizi duyar gibiyim.

Google ve Facebook başta olmak üzere tüm reklam yazılımlarında mantık şöyle çalışır;

Tıklama hedefli bir reklam yaptığınızda sistem tıklama oranını en üst seviyeye çıkarmak için optimize olur ve daha fazla tıklama alabildiği hedeflere odaklanır. Ancak CPM (BGBM) teklif stratejisini kullandığınızda sistem CPM maliyetlerini en aza indirmek için optimize olacak ve elindeki bütçe ile yapabildiği maksimum gösterimi/erişimi yapmaya çalışacaktır.

Bu teklif stratejisini bilinirlik odaklı kampanyalarınızda kullanabilirsiniz.

Avantajları;

  • Reklam görüntülenmelerinizi en uygun maliyete en üst düzeye çıkarmanızı sağlar.
  • Görüntülenmeye, tıklamadan daha fazla önem verdiğiniz bilinirlik kampanyalarınız için uygundur.
Google Ads kampanyası açarken bu teklif stratejisini seçmenize izin vermiyorsa, muhtemelen “Yalnızca Görüntülü Reklam Ağı” nı seçmediğiniz, Search ile GDN kampanyalarını aynı anda açmaya çalıştığınız içindir. Bu zaten başlı başına bir hatadır, ancak başka bir yazının konusu olduğu için şimdi değinmeyeceğim.

Berk Hisoğlu

CRM Medya Dijital Pazarlama Direktörü & Dijital Pazarlama Tutkunu! Burada yazmamın sebebi; sektörün gelişmesine katkıda bulunmak, öğrenmek isteyenlere destek olmak ve yanlış bilinen doğruları anlatıp sektörel dejenerasyonu gidermek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu